Sprawiedliwość a prawo
Sprawiedliwość - jak pisał Perelman ("O sprawiedliwości", Warszawa 1959 - rozgrzewa emocje, a w imię tak czy inaczej pojętej sprawiedliwości wybuchają wojny i rewolucje, skazuje się ludzi i dystrybuuje dobra. Wywołuje podobną gorączkowość, jak pytanie o wolność i prawdę. Wszystkie one dotyczą bowiem podstawowych pytań o sens życia, związane są z antropologią.
O jaki rodzaj równości chodziNietrudno zauważyć, co słusznie stwierdzał Zygmunt Ziembiński ("O pojmowaniu sprawiedliwości", Lublin 1992), że za sporami o sprawiedliwość kryją się spory merytoryczne o moralność i politykę, a definicje sprawiedliwości są w zasadzie perswazyjne, dotyczące nie tylko pewnego porządku świata i antropologii, ale również ustroju społeczno-politycznego. I te spory są oczywiście najbardziej zapalne.
Pojęcie sprawiedliwości zawiera w sobie nieuchronnie ideę równości. Od Platona i Arystotelesa poprzez św. Tomasza do współczesnych prawników i filozofów wszyscy twierdzą to zgodnie.
Znacznie gorzej jest z odpowiedzią na pytanie o rodzaj czy też pod jakim względem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta