Decyzje mogą być uchylone, jeśli są sprzeczne z prawem wspólnotowym
O bowiązek ten Trybunał potwierdził w wyroku z 19 września 2006 r. (połączone sprawy C-392/04 i C-422/04 i-21 Germany; dalej: i-21). Taki sposób zapewnienia efektywności prawu wspólnotowemu wcześniej wskazał w wyroku C-453/00 Kühne & Heitz (" Rz" z 31 maja 2006 r., "Ostateczność decyzji może zostać przełamana"), który niezmiennie stwarza sądom krajowym problemy aplikacyjne i interpretacyjne. Ponadto wyrok ten nie zawsze będzie mógł znaleźć zastosowanie. W sprawie i-21 Trybunał wskazał jednak inną drogę, na końcu której powstaje obowiązek uchylenia ostatecznych decyzji administracyjnych.
Tło sprawyDwa niemieckie przedsiębiorstwa: i-21 Germany GmbH (dalej: 12 Germany) oraz Arcor AG & Co. KG ( Arcor), uiściły opłaty z tytułu zezwoleń telekomunikacyjnych w wysokości odpowiednio ok. 5 mln 420 tys. i 67 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta