Dlaczego NATO jest Polsce potrzebne?
Polska musi szukać bardziej przekonywających racji przyjęcia do paktu aniżeli zabezpieczenie przed rosyjską inwazją
Dlaczego NATO jest Polsce potrzebne?
Jan Nowak-Jeziorański
Czy Polska ma szukać miejsca pod nuklearnym parasolem NATO ze strachu przed Rosją? Państwa sprzymierzone rozumieją te obawy jako wynik historycznych doświadczeń, ale ich nie podzielają. Przeważa zdecydowanie pogląd, że osłabienie gospodarczego i wojskowego potencjału Rosji odbiera jej na długi czas możliwość działań ofensywnych przeciw "bliskiej zagranicy", nie mówiąc już o Europie Zachodniej. Umocnił to przekonanie spektakl, jaki rosyjskie siły zbrojne zaprezentowały w Czeczenii. Można się z tą oceną zgadzać lub nie. Można ją nawet uznać za niebezpieczną, ale trzeba brać pod uwagę, że jest to pogląd dominujący w zachodnich elitach rządowych.
Polska musi więc szukać bardziej przekonywających racji przyjęcia do NATO aniżeli zabezpieczenie przed rosyjską inwazją. Od samego początku należało kłaść główny nacisk na integracyjną i stabilizującą rolę sojuszu.
Czynnik odstraszenia
Przymierze atlantyckie stworzyło skuteczny czynnik odstraszenia Związku Sowieckiego od agresji w latach zimnej wojny. Odstraszenie było skuteczne dzięki potędze wojskowej amerykańskiego supermocarstwa i jego arsenałowi broni jądrowych. Główny ciężar zwycięskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta