Czy będzie konsolidacja małych pakietów
Czy będzie konsolidacja małych pakietów
Większość funduszy jest zainteresowanych skonsolidowaniem małych pakietów akcji. Ich przedstawiciele wychodzą bowiem z założenia, że dyponując pakietem akcji ok. 1, 9 proc. nie można mieć wpływu na spółkę. Jeżeli fundusz ma 385 lub 386 małych pakietów akcji spółek (w zależności od tego, czy przy alokacji otrzymał 28 czy 27 pakietów wiodących) , nie będzie miał nawet technicznych i kadrowych możliwości obserowania tego, co się dzieje w danej spółce. Pozostaje więc tylko, jak mówią w funduszach, liczyć na dobry obieg informacji udostępnianej przez fundusz wiodący.
Stąd wzięły się pomysły skupienia w funduszach większych pakietów akcji. Wychodząc założenia, że nikt nie będzie chciał oddawać pakietów najlepszych spółek, czyli -- wybranych w pierwszej rundzie oraz, że należy odliczyć ostatnią rundę (8 spółek) , w której nie wszystkie fundusze brały udział, przy konsolidacji byłoby więc uwzględnianych 390 spółek. Fundusze chciałyby doprowadzić do tego, żeby pakiety mniejszościowe zwiększyć z 1, 9 proc. , do 13, 5 proc. Wtedy spółka miałaby akcjonariuszy: fundusz wiodący (33 proc. akcji) , dwa fundusze dysponujące mniejszymi pakietami (po 13, 5 proc. ), Skarb Państwa (25 proc. akcji) oraz pracownicy (do 15 proc. akcji) .
Konsolidacja, według tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta