Jak prawidłowo zaksięgować sprzedaż środka trwałego
Sprzedaż nie w pełni umorzonego środka trwałego oznacza, że aktywa firmy zostają uszczuplone o nieumorzoną wartość początkową tego środka, a zwiększone (po uwzględnieniu zapłaty VAT) o wartość przychodu netto z jego sprzedaży. Jeśli nieumorzona wartość sprzedawanego środka będzie wyższa od uzyskanego z tej sprzedaży przychodu netto, to powstanie strata ze zbycia środka trwałego. W sytuacji odwrotnej wystąpi oczywiście zysk na tej transakcji.
Na wynik z działalności operacyjnejPrzychody i koszty powstające w związku ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także z utrzymywaniem i zbyciem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaliczanych do inwestycji, to przychody i koszty, które z punktu widzenia prawa bilansowego zalicza się do pozostałych przychodów i pozostałych kosztów operacyjnych (otwarty ich katalog znajdziemy w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości).
Oznacza to, że przychody i koszty związane ze sprzedażą środka trwałego będą w rachunku zysków i strat kształtować nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta