Podejmij depozyt, bo ci przepadnie
22 lutego br. weszła w życie ustawa o likwidacji niepodjętych depozytów (DzU z 2006 r. nr 208, poz. 1537). Uchyla ona pochodzący jeszcze z lat 50. dekret w tej sprawie i zmienia przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące postępowania depozytowego.
Dłużnik wpłaca do sąduZłożenie świadczenia do depozytu sądowego to szczególna forma wykonania zobowiązania. Polega na tym, że dłużnik nie spełnia świadczenia bezpośrednio do rąk wierzyciela, ale przekazuje je sądowi.
Kiedy depozytZ dobrodziejstwa prawa do złożenia depozytu sądowego nie można korzystać dowolnie.
Ustawodawca traktuje złożenie depozytu sądowego jako sytuację szczególną - dłużnik chce i może wypełnić ciążące na nim zobowiązanie, ale z przyczyn dotyczących wierzyciela nie jest w stanie tego zrobić. I dlatego składa świadczenie do depozytu. To zatem wyjątek od zasady, że płacić trzeba bezpośrednio wierzycielowi.
Złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego może zatem nastąpić, gdy:
¦ dłużnik - wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności - nie wie, kto jest wierzycielem, albo nie zna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta