Zakaz odliczenia zagranicznych strat może naruszać swobodę działalności gospodarczej
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 13 grudnia 2005 r. w sprawie C-446 /03 (Marks & Spencer plc przeciwko David Halsey ) wskazuje, że nie.
Nierentowna działalnośćMarks & Spencer (M & S), spółka będąca rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, zajmuje się głównie sprzedażą konfekcji, produktów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego. Jest ona spółką matką dla spółek mających siedzibę w Zjednoczonym Królestwie i innych państwach. Otworzyła sklepy za granicą, m.in. we Francji, Belgii i Niemczech. Działalność prowadzona w tych krajach nie była jednak zyskowna. W 2001 r. podjęto więc decyzję o jej likwidacji. Spółka zależna we Francji została sprzedana, inne spółki, w tym belgijska i niemiecka, zlikwidowane.
Zagraniczna strata nie do odliczeniaObowiązujący wówczas w Zjednoczonym Królestwie system ulg podatkowych pozwalał spółkom będącym członkami grupy kapitałowej przeprowadzić między sobą kompensatę zysków ze stratami. Jednak nie odnosiło się to do strat poniesionych przez spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta