Usługa, gdy korzystasz, dostawa, gdy wykupujesz po zakończeniu umowy
Po ponad dwóch latach obowiązywania ustawy o VAT wydawałoby się, że zasady rozliczania transakcji nabycia samochodu osobowego przez leasingobiorcę po zakończeniu leasingu są jasne. W licznych interpretacjach organy podatkowe przyjmowały dotąd, że w ramach umowy leasingu, o której mowa w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) - potocznie zwanej leasingiem operacyjnym - można wyróżnić dwa etapy: ¦ podstawowy okres leasingu (świadczenie usługi analogicznej do najmu), ¦ wykup pojazdu po okresie podstawowym (dostawa towaru).
W takim duchu umowę leasingu i wynikające z niej konsekwencje opisano np. w pismach Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie (z 30 października 2006 r., USIII/443/ VAT/430/88/06/WO) i Opolskiego Urzędu Skarbowego (z 6 października 2006 r., PP/443-54-2-GK/06).
A może bez podziału na etapyNadal jednak pojawia się koncepcja, że umowę leasingu operacyjnego należy - dla celów rozliczenia VAT - traktować jak jednolitą umowę obejmującą użytkowanie i wykup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta