Hurtownicy leków czekają na zmiany w przepisach
Polski rynek hurtowy leków to ok. 200 firm, zatrudniających blisko 16 tys. osób. Większość hurtowni działa jedynie lokalnie - jeden przedsiębiorca zaopatruje zwykle kilkanaście aptek. Za ponad 60 proc. obrotów realizowanych w tym sektorze odpowiada pięć największych firm, spośród których cztery notowane są na warszawskiej giełdzie. Ich wyniki finansowe w dużym stopniu odzwierciedlają kondycję całej branży, jako jednej z niewielu kontrolowanej przez rodzimy kapitał. Biorąc je pod uwagę, można stwierdzić, że ubiegły rok, mimo spadku dynamiki całego rynku farmaceutyków (wzrost o 4,2 proc. w porównaniu z 7,5 proc. w 2005 r. - dane IMS Health), nie był dla hurtowników najgorszy.
Obroty szybko w górę, ale zyski rosną znacznie wolniejPrzychody największych firm systematycznie rosną - od 2001 r. zwiększając się średnio o 9 proc. rocznie. Najwięksi gracze na rynku: Polska Grupa Farmaceutyczna, Torfarm, Farmacol i Prosper regularnie zwiększają zyski. Tradycyjnym problemem jest natomiast niska rentowność - w przypadku największych spółek oscylująca wokół 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta