Licencje na usługi prawnicze: intencje słuszne, ale do rozwiązania problemu daleko
Ustawodawca od dłuższego czasu zmierza do stworzenia specjalnej podstawy prawnej wykonywania usług prawniczych o mniej złożonym charakterze przez osoby, które mają ukończone wyższe studia prawnicze. Istnieją bowiem wyraźne racje społeczne przemawiające za poszerzeniem dostępu obywateli do profesjonalnej pomocy prawnej przez osoby niewykonujące zawodu zaufania publicznego i nienależące do samorządu zawodowego.
Wart. 17 ust. 1 i 2 konstytucji ustawodawca świadomie wyodrębnił dwa rodzaje działalności: wykonywanie zawodu zaufania publicznego (adwokaci, radcowie prawni, notariusze) oraz wykonywanie innych zawodów w ramach korzystania z wolności gospodarczej.
Pierwsza próbaPierwszą próbą ochrony interesu tych grup społecznych, których nie stać na wysoko specjalistyczną pomoc prawną świadczoną przez adwokatów i radców, było znowelizowanie w 2005 r. ustaw o adwokaturze i radcach prawnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta