Jak zakończyć nierentowną działalność gospodarczą
W praktyce nie zawsze rozróżniamy zwroty określające zakończenie działalności gospodarczej. Mówimy, że firma uległa likwidacji albo że została rozwiązana - czy to na skutek bankructwa, czy to z innych powodów. Tymczasem pojęcia te nie są tożsame i nie zawsze można je stosować łącznie. Wszystkie dotyczą ostatniej z reguły fazy aktywności przedsiębiorcy. Różne są jednak powody likwidacji, rozwiązania czy bankructwa i różne rządzą nimi procedury.
Gdzie szukać przepisówPodstawowe znaczenie dla omawianych pojęć mają dwa akty normatywne. Pierwszym jest prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze zm.). To ono określa, kto, kiedy i na jakich zasadach z patrzącego z nadzieją w przyszłość przedsiębiorcy zamienia się w bankruta. Drugą ważną ustawą jest kodeks spółek handlowych (DzU z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.). Precyzuje on, jak likwidowane są spółki prawa handlowego (zarówno osobowe: jawna, komandytowa czy partnerska, jak i kapitałowe - spółka z o.o. i spółka akcyjna).
Kiedy likwidacja, kiedy upadłośćW...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta