Przepisy podatkowe można interpretować za pomocą różnych rodzajów wykładni
Wykładnia prawa podatkowego jest procesem kompleksowym. Zaczyna go wykładnia językowa, której rezultaty poddaje się często uściśleniu i rozwinięciu, niekiedy zaś weryfikacji poprzez stosowanie wykładni systemowej i funkcjonalnej (celowościowej). Często bowiem samo brzmienie słów nie wystarcza dla ustalenia normy prawnej, niezbędne staje się umiejscowienie danego przepisu w porządku prawnym oraz ustalenie jego celu.
Nie oznacza to, że wykładnię językową oraz systemową i celowościową można stawiać na jednej płaszczyźnie. Przeciwnie, są to dwa rodzaje jakościowo różnych, a więc niepoddających się jednolitej klasyfikacji, wykładni. Generalnie służą one interpretacji prawa podatkowego jedynie w granicach zakreślonych przez wykładnię językową. Przy ustalaniu wzajemnych relacji między trzema podstawowymi rodzajami wykładni - językową, systemową i celowościową (funkcjonalną) - podstawowe znaczenie ma kolejność posługiwania się nimi oraz wybór między ich rezultatami, gdy są one rozbieżne. Określenie miejsca wykładni językowej w stosowaniu prawa podatkowego uzależnione jest w znacznej mierze od praktycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta