Możliwości jest wiele
Kredytowanie rolnictwa
Możliwości jest wiele
Polscy rolnicy mają możliwość korzystania z wielu form kredytów. Mogą je zaciągać na bieżące cele produkcyjne, na cele inwestycyjne, na rozwój konkretnych kierunków produkcji, na zakup ziemi itd. Mówimy tu, oczywiście tylko o kredytach preferencyjnych, a więc takich, do których stosuje się dopłaty z budżetu państwa.
Dopłatami do kredytów rolnych zajmowała się wczoraj Rada Ministrów. Oto przegląd "tanich" kredytów udzielanych rolnikom.
Kredyty inwestycyjne czyli podstawowe
Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych można uzyskać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunkiem uzyskania takich kredytów jest jednak przedstawienie przez kredytobiorcę planu przedsięwzięcia, pozytywnie zaopiniowanego przez ośrodek doradztwa rolniczego. Ostateczną decyzję jednak o podjęciu kredytowania gospodarstwa podejmuje bank.
Kwoty kredytów inwestycyjnych nie mogą przekraczać:
-- 80 proc. nakładów inwestycyjnych na modernizację gospodarstwa rolnego i nie mogą przewyższać kwoty 300 tys. złotych,
-- 70 proc. nakładów inwestycyjnych na działy specjalne produkcji rolnej, a także na przetwórstwo rolno-spożywcze i usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta