Rezerwa czy podatek
Między polityką pieniężną a rentownością sektora bankowego
Rezerwa czy podatek
Na tle innych krajów, w tym Unii Europejskiej zasady odprowadzania przez polskie banki rezerwy obowiązkowej mają charakter zdecydowanie fiskalny -- wynika z analizy Fundacji Edukacji i Badań Bankowych, opracowanej na zlecenie Związku Banków Polskich. Rezerwa jest -- zdaniem autorów -- rodzajem podatku pobieranego przez Narodowy Bank Polski, a w konsekwencji przez budżet. Stopa procentowa rezerwy jest bowiem jedną znajwyższych na świecie. Autorzy raportu twierdzą, że znaczne zmniejszenie obciążeń polskiego systemu bankowego jest konieczne.
Za miarę obciążenia sektora bankowego autorzy opracowania przyjęli łączną relację rezerwy obowiązkowej i opłat dla Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do sumy bilansowej ogółem. Wskaźnik ten jest niezależny od inflacji i rentowności poszczególnych banków. Dla banków małych i średnich --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta