Fatalne skutki pewnej nowelizacji
W związku z przedawnieniem
Fatalne skutki pewnej nowelizacji
Wskutek nowelizacji kodeksu cywilnego, przeprowadzonej 28 lipca 1990 r. (Dz. U. nr 55, poz. 321) , skreślony został art. 117 § 3. Rezygnacja z przepisu, że sąd lub inny organ powołany do rozpoznania spraw danego rodzaju uwzględnia upływ przedawnienia z urzędu, nie byłaby niczym zdrożnym, gdyby nie to, że skreślono dalszą część przepisu, na podstawie której właśnie sąd i "inny organ" mógł nie dopuścić do przedawnienia roszczenia mimo upływu tego terminu.
Przykład. Wynajmującemu zwrócono wynajęty samochód. Jeżeli okaże się, że odzyskał auto uszkodzone, to wynajmujący może tylko "z upływem roku od dnia", w którym je zwrócono, domagać się naprawienia szkody. Po upływie tego roku następuje przedawnienie i ten, kto oddał uszkodzony samochód, może w obecnym stanie prawnym nie obawiać się zapłacenia odszkodowania, powołując się tylko na to, że nastąpiło przedawnienie, o którym mowa w art. 677 k. c. W ten sposób żadne tłumaczenia wynajmującemu nie pomogą, a sąd nie ma podstaw do uwzględnienia roszczenia.
Ten przykład to tylko przygrywka dla wyjaśnienia, do czego może doprowadzić zasada dura lex sed lex, która związała ręce sądowi nawet w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach. Oto dwie z nich.
Małżonkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta