A obcemuwolno
Kontrowersje związane ze stosowaniem art. 158 § 3 k. h.
A obcemuwolno
Art. 158 § 3 kodeksu handlowego stanowi, że jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, składająca się z jednego wspólnika. Celem takiego unormowania jest niewątpliwie chęć zapobieżenia machinacjom polegającym głównie na tworzeniu przez tę samą osobę ciągu jednoosobowych spółek i tym samym powodowaniu sytuacji, w której odpowiedzialność tej osoby byłaby praktycznie fikcją.
O czywista treść powołanego przepisu nie powinna nasuwać wątpliwości. Okazuje się jednak, że jest inaczej.
Problemy powstają mianowicie w sytuacji, gdy założycielem polskiej spółki z ograniczoną odpowedzialnością jest spółka utworzona za granicą. Kwestie z tym związane reguluje bowiem nie tylko kodeks handlowy, ale także ustawa z 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. nr 60, poz. 253 ze zm. Zawiera ona przepisy szczególne w stosunku do k. h.
W art. 1 ust. 1 ustawa ta stwierdza, iż jej przedmiotem jest określenie warunków dopuszczenia podmiotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta