Dwie dymisje premiera
Bośnia: po wojnie -- polityczne przetasowania
Dwie dymisje premiera
Trudne są początki demokracji w powojennej Bośni. Premier Haris Silajdżić, który otrzymał mandat do tworzenia pierwszego gabinetu w warunkach pokojowych, podał się do dymisji. Na jego miejsce mianowany został Hasan Muratović, dotychczasowy minister ds. kontaktów z NA-TO. Jego rząd powinien zostać zaakceptowany w najbliższych dniach. Pretekstem rezygnacji poprzedniego premiera były spory proceduralne w łonie rządzącej muzułmańskiej Partii Akcji Demokratycznej (SDA) , głębsze przyczyny były jednak inne.
Od początku wojny, po rozpadzie federacyjnej Jugosławii, partią rządzącą w nowo powstałej Bośni była Partia Akcji Demokratycznej. W tumulcie wojennym ambicje polityczne Bośniaków musiały początkowo zejść na dalszy plan. Troska o życie ludzi, integralność terytorialną, a następnie o niepodległość państwa zajmowała przede wszystkim umysły polityków. Sytuacja nie zmieniła się też w marcu 1993 roku, kiedy powołana została, z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, Federacja Muzułmańsko-Chorwacka jako część Bośni i Hercegowiny. Powstanie Federacji oparte było na konieczności zawiązania sojuszu wojskowego przeciwko Serbom. Choć więc obie społeczności Federacji zagwarantowały sobie równe prawa obywatelskie, to Muzułmanie i bośniaccy Chorwaci nie przestali być do siebie nieufnie nastawieni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta