Jak kupować i sprzedawać
Na Warszawskiej Giełdzie Towarowej SA
Jak kupować i sprzedawać
Choć Warszawska Giełda Towarowa SA nie została jeszcze oficjalnie otwarta, od kilku tygodni już funkcjonuje, organizując trzy razy w tygodniu sesje i realizując transakcje. Na giełdzie handluje się obecnie przede wszystkim towarami z rezerw Agencji Rynku Rolnego, ale można tu także sprzedać (lub kupić, jeśli są stosowne oferty) inne artykuły spożywcze i przemysłowe. Na razie jednak liczba zgłoszeń tego typu jest jeszcze dość skromna.
Lista towarów dopuszczonych do obrotu na sesjach giełdowych, stanowiąca załącznik do regulaminu giełdy, jest dość obszerna. Są na niej zboża, rośliny strączkowe, nasiona roślin oleistych, warzywa, cytrusy, owoce krajowe, mąki, kasze, cukier, tłuszcze roślinne i zwierzęce, mięso (półtusze i ćwierci) , mięso drobiowe, ryby, konserwy, jaja, używki, nawozy, paliwa stałe i płynne. Zaznaczona jest tam również wielkość kontraktu, co oznacza, że na sesji przetargowej nie można ani kupić, ani sprzedać mniej niż np. 50 tzboża, 5 twarzyw lub owoców, 1 tkawy czy 5 tys. lbenzyny. Natomiast, gdy transakcja odbywa się poza sesją, choć też za pośrednictwem brokera akredytowanego przy giełdzie, wtedy jej wielkość jest dowolna i wynika ze zleceń klientów, sprzedających i kupujących.
Bez ustawy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta