"Kontrakt stulecia" a bezpieczeństwo energetyczne Polski
W opinii ekspertów
"Kontrakt stulecia" a bezpieczeństwo energetyczne Polski
Nawiązując do toczącej się dyskusji dotyczącej budowy przez Polskę nowego gazociągu tranzytowego Wschód-Zachód, przedstawiamy w tej sprawie swoje stanowisko jako grupy naukowców energetyków związanych z Komitetami Naukowymi PAN.
1. Podstawą planowania wielkich przedsięwzięć energetycznych jest zawsze realna prognoza perspektywicznego zapotrzebowania na energię. W naszym przypadku istotna jest prognoza zapotrzebowania na gaz w Polsce do 2010 roku. Ostatnią profesjonalną i kompleksową prognozę opracował w latach 1992-1993 Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN (patrz: Polityka energetyczna Polski i zarys programu do roku 2010; Warszawa, 1993) i ta prognoza jest częściowo przedstawiona w załączniku do rozpatrywanych obecnie przez Sejm założeń polityki energetycznej polski do roku 2010. Za dolnymi wartościami z tej prognozy zapotrzebowania na gaz wypowiedział się też w 1993 r. Komitet Problemów Energetyki PAN (patrz: Kierunki rozwoju energetyki kompleksowej w Polsce do 2010 r. -- ekspertyza) . Ze względu na znaczenie tego typu prognoz i związanych z nimi studiów rozwojowych projekt prawa energetycznego, który także niedawno wpłynął do Sejmu, wprowadza obowiązek aktualizowania prognoz założeń polityki energetycznej państwa co 2 lata....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta