Pełzający odwrót
Czego spodziewać się po nowym rządzie?
Pełzający odwrót
Marek Dąbrowski
Załącznik programowy do umowy koalicyjnej SLD i PSL (przedstawiony we fragmentach na łamach "Rzeczpospolitej" z 14 bm. ) stanowi pierwszą "odsłonę" zamierzeń gospodarczych przyszłej ekipy rządowej. Dla ekonomisty nie jest to lektura optymistyczna. Mimo, iż dokument ten jest sformułowany w sposób o wiele bardziej rzeczowy i umiarkowany niż programy wyborcze zwycięskich partii, przeważa w nim nadal myślenie życzeniowe i brak respektu dla istniejących ograniczeń i praw ekonomicznych.
Budżet i inflacja
Autorzy dokumentu dopuszczają w r. 1994 ". .. niewielkie bezinflacyjne zwiększanie deficytu". Nie jest powiedziane, o ile, ale nie ma, to, moim zdaniem, w iekszego znaczenia merytorycznego, gdyż w w arunkach gospodarczych, jakie istnieją w Polsce, nie ma możliwości bezinflacyjnego powiększania deficytu. Pisałem o tym szerzej na łamach "Rz" 14. 10. 1993 r. Tym bardziej że jednocześnie sformułowano postulat, aby deficyt ten był finansowany, w większym stopniu niż dotychczas, przez NBP. Nie sądzę też, aby postulowana konwersja bonów krótkoterminowych na długoterminowe mogła zmniejszyć presję inflacyjną. Nie wiadomo także, czy znaleźliby się chętni do pożyczania budżetowi na tych zasadach, jak również do wykupywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta