Informacje
Informacje
XV-lecie pontyfikatu Jana Pawła II
Wymiary prawdy
Jacek Pałasiński
16 października 1978 roku. Wiadomość o podniesieniu kardynała Karola W ojtyły na Tron Piotrowy wstrząsnęła polską beznadzieją, wstrząsnęła Kremlem i całym "blokiem państw socjalistycznych". W jednej chwili sztab genseków i ich potakujących świt zrozumiał, że nic już nie będzie tak jak było. Cała retoryka o konieczności podziału świata na "słuszny" i "niesłuszny" została nagle obnażona; stało się oczywiste, że nie jest ona niczym więcej, jak tylko kolosalnym fałszem. Papież-Polak symbolizował jedność Europy, wspólnotę jej korzeni kulturowych, ciągłość wartości, które totalitarna ideologia starała się przez dziesięciolecia zanegować.
Komunistyczna "inżynieria społeczna", realizowana pod pretekstem abstrakcyjnego dobra ludzkości, okazała się niczym więcej, jak tylko pognębiającą jednostkę ludzką kolosalną manipulacją nowych oligarchii. "Ludzie zaczęli w siebie wierzyć, mówić sobie prawdę" -- powiedział Lech W ałęsa, wspominając wybór Polaka na Stolicę Piotrową. W łaśnie: po wyniesieniu Karola W ojtyły, w oceanie komunistycznego zakłamania okazało się nagle, że mówienie prawdy jest nie tylko możliwe, ale nawet proste i łatwe.
Gaudium magnum
Na balkon...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta