Wielkie rozmazanie
Co zrobiliśmy z naszą wolnością?
Wielkie rozmazanie
Dokończenie 7
Rząd Jana Olszewskiego nazywano zwykle "centroprawicowym", chociaż to określenie miało bardzo niejasny związek z jego programem (exposé poparła U nia Pracy, przeciwko były i Unia Demokratyczna, i Kongres Liberalno-Demokratyczny, i Sojusz Lewicy Demokratycznej) . Ale terminologia lewicowo-prawicowa rozszalała się dopiero po obaleniu tego rządu. Za "lewicę" uznawano zarówno SDRP i Unię Pracy, jak i PSL -- które w państwach Europy Zachodniej byłoby określane jako stronnictwo prawicowe (konserwatyzm społeczny, niechęć do integracji europejskiej) ; niechętni umieszczali na lewicy także U nię Demokratyczną, a nawet Kongres Liberalno-Demokratyczny. Zwykły obywatel niewiele z tego rozumiał i bardzo mało go te etykietki obchodziły. Istotne dla niego było to, że rząd premier Suchockiej kontynuował i obwieszczał dumnie, iż kontynuuje, politykę społeczno-gospodarczą rządów Mazowieckiego i Bieleckiego -- przeciw której znaczna większość wypowiedziała się już dwukrotnie.
Ugrupowania, które zmianę tej polityki zapowiadały, albo odstąpiły od obietnic (jak ZChN) , albo okazały się bezradne i podzielone (jak PC) . Z wyjątkiem, oczywiście, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i (w mniejszym stopniu konsekwentnego) PSL-u. W ywoływało to rosnące protesty wielu grup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta