Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz znak -- Batory

16 października 1993 | Plus Minus | EK

Nasz znak -- Batory

21 sierpnia 1918 r. w wieczornym wydaniu "Kuriera Warszawskiego" ukazała się notatka następującej treści:

"Z nowym rokiem szkolnym przy ul. Kapucyńskiej, w gmachu, gdzie mieściło się rosyjskie gimnazjum żeńskie, powstaje gimnazjum państwowe, tzw. rozwojowe, czyli obejmujące na razie dwie klasy, wyższe zaś klasy będą otwierane stopniowo, w miarę przechodzenia uczniów do klas następnych".

W miesiąc później, 28 września 1918 r. , odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku szkolnego. Przemawiał twórca i pierwszy dyrektor szkoły, Zdzisław Rudzki, tak określając jej cele i zadania: "W ychować przyszłego obywatela państwa, wykształcić jego charakter, uzbroić go w silną i niezłomną wolę, zaszczepić weń obowiązkowość, zapał i zamiłowanie do pracy i w pracy tej w ytrwałość, uodpornić go na w szystko, co złe, nauczyć kochać kraj rodzinny i miłować bliźniego, wzmocnić i rozwinąć jego siły fizyczne". Tak rozpoczęła swą działalność szkoła, którą nazwano później pomnikiem niepodległej Polski.

Był Batory dziełem pionierów i nowatorów, którzy chcieli stworzyć w zorcową polską szkołę na europejskim poziomie, uczynić ją propagatorem nowych idei i metod. Chodziło im o to, aby uczniowie przestali być jedynie biernymi widzami i słuchaczami, by stali się uczestnikami,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 90

Spis treści
Zamów abonament