Jak wyjść ze strefy rozrzedzonego bezpieczeństwa
Jak wyjść ze strefy rozrzedzonego bezpieczeństwa
Roman Kuźniar
Radykalna zmiana sytuacji geostrategicznej, jaka dokonała się w Europie po 1989 roku, sprawiła, iż kraje Europy Środkowej, w tym Polska, znalazły się przejściowo w strefie rozrzedzonego bezpieczeństwa. W sensie geostrategicznym Europa Środkowa znalazła się w sytuacji "pomiędzy"; tzn. między geopolitycznie zwartym i silnym zachodem oraz wschodem Europy. Wprawdzie niektóre procesy, powiązania i instytucje łagodzą ostrość zarysowanej w geometrycznym uproszczeniu struktury europejskiej sceny międzynarodowej, jednak w sferze bezpieczeństwa można ją zredukować do powyższego schematu.
Pomyślna aura nie wystarczy
Nasze doświadczenie historyczne pokazuje, iż pozostając w strefie "pomiędzy", Polska była narażona na przeciwstawnie skierowaną presję. Jej rezultatami były w ostatnich stuleciach upadek państwa polskiego i zagrożenie dla bytu narodowego bądź, w najlepszym wypadku, satelityzacja. Natura współczesnych stosunków międzynarodowych w Europie zdaje się wykluczać tego typu zagrożenia, w szelako dobra pogoda nie jest trwałą cechą życia międzynarodowego. W sprawach bezpieczeństwa i suwerenności nie można zdawać się na pomyślną aurę. Znamienne jest, że minister Andriej Kozyriew w niedawnym wywiadzie dla "Polityki" określił kraje Europy Środkowej jako potencjalny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta