Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzeciw zmarłego, a nie rodziny

07 marca 1996 | Prawo | ŻS

Przeszczepy narządów

Sprzeciw zmarłego, a nie rodziny

Jeżeli ktoś chce, by po śmierci jego narządy nie były pobierane do przeszczepów, powinien złożyć oświadczenie za życia -- stanowi wchodząca dziś w życie ustawa transplantacyjna. Może to zrobić na piśmie i nosić kartkę przy sobie, przy świadkach, wreszcie -- zastrzec to przy przyjęciu do szpitala. W przyszłości ma powstać ogólnopolski rejestr, w którym rejestrowane będą takie oświadczenia. W przeciwnym razie wolno domniemywać, że zgadzał się na ich przekazanie osobie trzeciej.

Z cudzą nerką można żyć ponad 30 lat, sercem lub wątrobą -- ponad 22 lata, trzustką -- 15 lat, szpikiem kostnym -- 25 lat. Tego typu transplantacje już dawno straciły charakter eksperymentów klinicznych, rokowania dla chorych, których poddano takim operacjom, są na ogół pomyślne. Tymczasem nasze lecznictwo pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 693

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament