Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw mitom

07 marca 1996 | Kraj | BC

Górnictwo tworzy mity o swym ubezwłasnowolnieniu, które mają tłumaczyć katastrofalny stan jego finansów

Przeciw mitom

Barbara Cieszewska

Linia obrony górniczego lobby opiera się na kilku wciąż powtarzanych argumentach, lecz jeśli przeanalizować je bliżej, to okazuje się, że nie zawsze są prawdziwe, a więc wprowadzają opinię publiczną w błąd. Często są też po prostu nielogiczne. Górnictwo tworzy mity o swym ubezwłasnowolnieniu, które mają usprawiedliwiać katastrofalny stan jego finansów. Krystian Zając, prezes Rybnickiej Spółki Węglowej i jednocześne przewodniczący Związku Pracodawców Górniczych, w publikowanej ostatnio w "Rz" (nr 46, 23. 02. 96) polemice z tekstem "Dlaczego tak źle" ("Rz" nr 34 z 9. 02. 96) podaje kilka przyczyn, z powodu których górnictwo przynosi, jego zdaniem, tak ogromny deficyt. Argumenty te powtarzane są podczas każdej dyskusji o problemach górnictwa. Otóż szefowie polskiego węgla dowodzą, że:

l "Ogromne zadłużenie tej branży powstało w okresie samodzielności kopalń, tj. w latach 1990 -- 1993. .. ", jak pisze prezes Zając.

l "Nadal górnictwo jest faktycznie traktowane jako hamulcowy procesów inflacyjnych", ponieważ spółki mają obowiązek "konsultowania podwyżek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 693

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament