Problemy nie tylko legislacyjne
Zadania publiczne gmin
Problemy nie tylko legislacyjne
Ustawa o samorządzie terytorialnym nałożyła na gminy i inne komunalne osoby prawne obowiązek ograniczenia działalności gospodarczej do zadań o charakterze użyteczności publicznej do 30 czerwca 1994 r. (później ten termin przesunięto) . Nie rozstrzygając jednoznacznie pojęć "użyteczność publiczna" i "komunalna osoba prawna", stworzyła tym samym możliwość wielu interpretacji i nieporozumień. A ponieważ nie zawierała sankcji z tytułu zaniechania, wiele gmin przyjęło strategię wyczekiwania: na interpretacje, precedensy, orzeczenia i wyroki sądowe.
Dyskusja na temat granic sfery użyteczności publicznej trwa od początku reformy samorządowej i ciągle nie udaje się określić "linii demarkacyjnej", po której przekroczeniu działalność gospodarcza gminy nie ma charaketru użyteczności publicznej.
Problem komplikuje różnorodność warunków lokalnych. W toczących się dyskusjach zaczynają przeważać poglądy (artykułowane przede wszystkim przez reprezentację zarządów gmin) , aby nie ograniczać zakresu uczestnictwa gmin w spółkach, pozostawiając władzom samorządowym rozstrzygniącie, które przedsięwzięcie dotyczy "użyteczności publicznej". Jako przykłady wymieniane są lotniska, porty morskie, targi i wystawy, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta