Walka z wiatrakami
Pojawia się coraz więcej szczepów bakterii opornych na wszelkie antybiotyki
Walka z wiatrakami
Prowadzone od 3 lat badania jednoznacznie potwierdzają w Polsce wzrost oporności bakterii na najczęściej stosowane antybiotyki. Mikroby stały się najbardziej odporne na leki starszej generacji, jak penicylina czy ampicylina. Właśnie w odniesieniu do nich dane napływające w ramach programu komputerowego BIOMIC są najbardziej niepokojące. Wynika znich, że na te leki opornych już jest 90 proc. niektórych szczepów drobnoustrojów! Dodajmy, że w ramach tego programu uczeni sklasyfikowali prawie 60 tys. szczepów bakteryjnych, a jest to dopiero początek badań.
Przypomniał o tym doc. Eugeniusz Małafiej z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podczas sympozjum zorganizowanego w związku z włączeniem Polski do międzynarodowego Projektu Alexander, który ma przyczynić się do poprawy skuteczności walki z opornymi bakteriami. -- Badania w ramach tego programu skoncentrowane są na pięciu grupach bakterii odpowiedzialnych za najczęściej występujące choroby dolnych dróg oddechowych, jak zapalenia płuc czy zapalenie oskrzeli -- mówi prof. Waleria Hryniewicz z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, koordynator naukowy projektu.
Tajemniczy zgon
Nazwa programu pochodzi od imienia Aleksandra Wielkiego, antycznego króla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta