Interesy i sympatie
Prof. Jacek Woźniakowski przeprowadził ankietę wśród małżeństw polsko-niemieckich. Niemki, które wyszły za Polaków, często słyszą w Polsce: "Pani jest taka sympatyczna, że mogłaby pani być Polką".
Interesy i sympatie
Od wielu wieków nie było tak dobrych stosunków między Polakami i Niemcami jak dziś. A przecież jeszcze w 1989 r. Horstowi Teltschikowi, wówczas pełnomocnikowi hanclerza Kohla do negocjacji z Polską, grożono przez telefon śmiercią, a jego polskiego odpowiednika Mieczysława Pszona "Trybuna Ludu" przedstawiała jako człowieka, który chce sprzedać polskie interesy.
Historii dochodzenia do pojednania oraz przyszłości stosunków polsko-niemieckich, a także współdziałaniu na arenie europejskiej poświęcone były dwa sobotnie spotkania przygotowane przez Wydawnictwo "Znak", "Tygodnik Powszechny", Goethe-Institut oraz Unię Wolności. Wspólnym mianownikiem obu debat stała się osoba Mieczysława Pszona, zmarłego w październiku ub. roku zastępcy redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", przez lata przecierającego ścieżki polsko-niemieckiego pojednania. Mieczysław Pszon był specjalnym pełnomocnikiem rządu Tadeusza Mazowieckiego ds. negocjacji z Niemcami, przygotowywał słynne spotkanie Kohla i Mazowieckiego w Krzyżowej oraz podpisanie historycznego traktatu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta