Przyroda uczy naukę
Nylon z kapusty
Przyroda uczy naukę
Z kapusty abisyńskiej, zwanej też katranem abisyńskim moglibyśmy, w naszych warunkach glebowo-klimatycznych, produkować nylon, taśmy filmowe, smary, kwas erukowy dla celów farmaceutycznych. Z wilczomlecza -- gumy, żywice, środki ochrony roślin. Z miesięcznicy rocznej -- folie i masy plastyczne.
Naukowcy twierdzą, że w najbliższych latach można spodziewać się na "tym polu" wielu sukcesów. Wskazuje się przede wszystkim na produkcję biopaliw i biosmarów z surowców roślinnych.
Pełną parą idą prace w laboratoriach całego świata nad roślinami alternatywnymi. Mogą one wzbogacić naszą dietę, dostarczyć surowców energetycznych bądź materiałów dla budownictwa. Chodzi o rośliny dotąd rolnictwu na ogół nie znane, zapomniane lub wykorzystywane w innych celach. W Stanach Zjednoczonych, w ramach ogromnego programu naukowego mającego za zadanie zwiększenie wykorzystania materiału roślinnego na cele przemysłowe, przebadano już ok. 6 tys. dziko rosnących gatunków roślin i kilkadziesiąt z nich próbuje się wdrożyć do uprawy polowej. Podobne programy realizowane są w kilku krajach UE. W Niemczech do 2000 r. planuje się wprowadzić do uprawy rośliny przemysłowe na areale 1, 8 mln ha, w Szwecji -- 1 mln ha, we Francji-- 1, 5 mln ha, we Włoszech -- 1, 2 mln ha, w Danii -- 200...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta