PSL -- partner dla każdego
Lewicowy w sferze ekonomicznej, prawicowy w światopoglądowej
PSL -- partner dla każdego
Partie rozpoczęły wyścig o pozyskanie poparcia w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych elektoratu wiejskiego. Trwają też rozważania co do możliwości powyborczej współpracy z PSL, ugrupowaniem, które do tej pory na wsi miało swoje polityczne zaplecze. I chociaż żadne ugrupowanie nie zamierza w wyborach tworzyć koalicji z PSL, to również żadne, zarówno z lewej, jak i z prawej strony, nie neguje możliwości utworzenia z ludowcami koalicyjnego rządu.
PSL: i w lewo, i w prawo
PSL określające się jako partia narodowa, ludowa i chrześcijańska sytuuje się pośrodku sceny politycznej. Według badań socjologicznych, w porównaniu z innymi ugrupowaniami, program PSL w sferze ekonomicznej jest najbardziej lewicowy, zaś prawicowy w sferze światopoglądowej. Taka sytuacja pozwala Stronnictwu, by w zależności od układu sił tworzyć sojusze zarówno z ugrupowaniami lewicy, jak i prawicy, zmieniając "jedynie" obszar programowego kompromisu. Paweł Popiak, rzecznik PSL, nie wyklucza więc, że po przyszłorocznych wyborach ludowcy utworzą ponownie sojusz z SLD ("mimo istniejących rozbieżności PSL jest lojalne wobec SLD") albo stworzą koalicję z prawicą. Ale do wyborów parlamentarnych, na co wskazuje praktyka ostatnich lat, PSL...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta