Trudny powrót Wolnej Wszechnicy Polskiej
Trudny powrót Wolnej Wszechnicy Polskiej
Członkowie Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej od kilku lat czynią starania o powtórne uruchomienie uczelni, która przed wojną miała 10 tysięcy słuchaczy. Jest pomysł na uczelnię, są wysoko kwalifikowane kadry i tylko brakuje pienidzy. Finansową podstawą do uruchomienia tej uczelni mógłby być jej przedwojenny majątek. Jednak znajduje się on teraz w posiadaniu MON i Uniwersytetu Łódzkiego.
Wejście w lukę
Profesor Zbigniew T. Wierzbicki przewiduje, że w reaktywowanej Wolnej Wszechnicy Polskiej jako niepaństwowej uczelni kształcono by w czterech kierunkach: społeczno-samorządowym, spółdzielczym, sozoekologicznym oraz kultur mniejszości narodowych.
-- Chcielibyśmy wypełniać luki, a nie dublować już istniejące kierunki -- mówi Mikołaj Lipowski, prezes ZG Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej -- powoływać nowe, elastyczne kierunki studiów, a żadna uczelnia państwowa nie jest w stanie zmienić kierunków szybko.
-- Musimy wykształcić taką inteligencję polską, która będzie obejmować ważne dziedziny życia -- dodaje prof. Wierzbicki -- np. na kierunku społeczno-samorządowym będziemy chcieli kształcić osoby, które zajmą się administracją szkolnictwa, a na kierunku kultur mniejszości narodowych chcielibyśmy przygotować pracowników, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta