Nieudany eksperyment
Nieudany eksperyment
Sześćdziesiąt lat temu w Związku Radzieckim rozwiązano niemal wszystkie polskie organizacje. Rok temu pisaliśmy o Marchlewszczyznie -- rejonie (powiecie) autonomicznym na Ukrainie. Oprócz niej istniało wiele polskich instytucji i organizacji, powołanych do życia decyzją władz radzieckich. Na Ukrainie główne ich skupisko znajdowało się w Kijowie. Zlikwidowano je po 1935 roku.
Centrum w Rylskim Prowułku
Najważniejszy polski ośrodek na Ukrainie mieścił się przy ulicy Rylskij Prowułok 10 w Kijowie. Tu znajdowały się Polski Instytut Pedagogiczny (w różnych okresach noszący różne nazwy) , Technikum Pedagogiczne im. Feliksa Kona, szkoła podstawowa i biblioteka. Niedaleko, przy ulicy Proriznoj, mieścił się polski teatr.
-- Zajęcia prowadzono w języku polskim, choć trzeba było się uczyć i ukraińskiego, i rosyjskiego -- wspomina Czesława Radziejowska, mieszkanka Kijowa. Jej matka była nauczycielką w polskiej szkole, ona sama uczyła się w niej dość krótko. -- Do połowy lat trzydziestych bez przeszkód działały szkoły różnych narodowości. W polskiej wychowywano może w duchu komunistycznym, ale zarazem bardzo narodowym.
Jadwiga Konoplana, mieszkająca dziś w starej, położonej nad samym Dnieprem kijowskiej dzielnicy Podił (Podół) , kończyła przed wojną technikum pedagogiczne. -- Szkoła funkcjonowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta