Z Ukrainy na kazaskie stepy
20 maja minęło sześćdziesiąt lat od rozpoczęcia akcji wysiedleń Polaków z Marchlewszczyzny
Z Ukrainy na kazaskie stepy
Piotr Kościński
Żytomierszczyzna to do dziś największe skupisko Polaków na Ukrainie. Granica, ustalona w 1921 roku traktatem ryskim, została przeprowadzona tak, że po stronie polskiej pozostały bardzo duże grupy ludności ukraińskiej, a po ukraińskiej -- znaczne grupy Polaków.
Stworzenie w 1925 roku polskiego rejonu autonomicznego z siedzibą w Marchlewsku (Dołbysz) nie stanowiło więc problemu -- spośród ok. 40 tys. mieszkańców blisko 70 proc. stanowili Polacy. W bardzo wielu wsiach poza tym rejonem tworzono polskie rady wiejskie. W 1935 roku postanowiono zlikwidować polski rejon i znacznie ograniczyć obecność Polaków w centralnej Ukrainie. Była to pierwsza w ZSRR -- na tak wielką skalę -- akcja wysiedleń ludzi jednej narodowości.
Wywózki
-- Szacunkowe obliczenia wykazują, że na Ukrainie w latach trzydziestych różnym formom represji poddano od 150 do 200 tys. Polaków -- mówi Henryk Stroński, docent w Instytucie Politechnicznym w Tarnopolu, badacz sytuacji Polaków w ZSRR w okresie międzywojennym. -- Do Kazachstanu zesłano ok. 60 tys. osób.
Gdy w 1935 roku zapadła decyzja o likwidacji polskich rejonów autonomicznych -- w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta