Wierzbowanie Polski
Wierzbowanie Polski
W Europie znanych jest ok. 300 gatunków wierzb. Poza walorami estetycznymi, które doceniane były od dawna, współcześnie coraz częściej krzewa wierzbowe znajdują zastosowania technologiczne. Dostarczają masy drzewnej, materiału opałowego, unieszkodliwiają ścieki, służą ochronie i rekultywacji gleb.
Szwedzi wykorzystują wierzbę do uprawy "lasów energetycznych", ekologiczni Finowie jej drewno wyprodukowane na plantacji przetwarzają na paliwo. Brykiety wierzbowe posiadają wartość opałową ok. 13 MJ/ kg. W Polsce, wzorem państw zachodnich, powstały pierwsze wierzbowe oczyszczalnie ścieków. Na zdegradowanych chemicznie terenach w okolicy Huty Miedzi "Legnica" lasy wierzbowe czyszczą glebę z metali ciężkich.
Znali ją Grecy i Rzymianie
Idea wykorzystania wierzby (Salix) w różnych aspektach działalności gospodarczej człowieka nie jest zagadnieniem nowym wynikającym z bieżących potrzeb współczesnego świata. Znali ją Grecy i Rzymianie, pisał o niej Teofrast i wielu innych starożytnych myślicieli. "Plecionki wierzbowe już nawet w budowlach palowych znajdujemy" -- podaje Franciszek Skóraczewski w 1887 r. Dawno też wykorzystywano wierzbę w przemyśle -- do produkcji kwasu salicylowego, lekarstw (aspiryna) , garbników i wysokiej jakości węgla drzewnego, używanego do produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta