Rady dla NATO i kandydatów
Zachowanie równowagi wojskowej w Europie Środkowej
Rady dla NATO i kandydatów
W ostatnich kilku miesiącach debata nad rozszerzeniem NATO przeplatała się z dramatycznym odwróceniem widocznej od prawie dziesięciu lat tendencji do zmniejszania potęgi militarnej w Europie Środkowej i Wschodniej. Niewielki obecnie stan liczebny sił wojskowych w tej części świata to przede wszystkim skutek olbrzymich zmian politycznych, które dokonały się od 1989 r. , a także obowiązujących porozumień w sprawie ograniczenia zbrojeń oraz działania czynników gospodarczych. Tendencję tę trzeba wzmacniać, jeśli wspomniane zdobycze mają być utrzymane, a przyszłe decyzje obronne dotyczące rozmiarów i rozmieszczenia sił wojskowych na tym obszarze podejmowane z myślą o zachowaniu równowagi.
Jak zareagują Rosjanie
A jednak wszyscy uczestnicy dyskusji na temat NATO mówią o wojskowych środkach oraz ograniczeniach, zwłaszcza obejmujących taktyczną broń atomową. Ta kwestia pojawia się regularnie w prasie rosyjskiej. Sojusz nie widzi potrzeby rozmieszczania broni konwencjonalnej lub atomowej na terytoriach nowych państw członkowskich. Mówi jednak o tym opublikowane we wrześniu 1995 r. studium na temat rozszerzenia paktu. Czyni to tak biurokratycznym językiem, że na wschodzie trudno go zrozumieć i łatwo wypaczyć sens. Ubiegłej jesieni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta