Psucie czy poprawianie
Propozycja nowelizacji VAT budzi wątpliwości
Psucie czy poprawianie
Niedawno omawialiśmy opracowany w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany w nim przedstawione są ważne, a zarazem kontrowersyjne. Warto więc chyba podjąć z nimi próbę polemiki.
Kluczowym nowelizowanym zagadnieniem w podatku od towarów i usług jest podatek naliczony. Ustala go się na podstawie faktur, dokumentów odprawy celnej albo faktur korygujących. Podatnik musi przede wszystkim mieć te faktury, muszą być one prawidłowe (niefałszywe, wystawione przez firmę uprawnioną do ich wystawiania) . Muszą to być także faktury lub dokumenty odprawy celnej związane z czynnością podlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną. Należy prowadzić ewidencję podatku naliczonego oraz dokonać odliczenia w deklaracji podatkowej. Odliczenie jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Art. 19 ustawy o VAT mówi bowiem wyraźnie, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o naliczony, a nie że go zawsze zmniejsza.
Naliczony czy należny
Należy tu wspomnieć, w jaki sposób ustala się podatek naliczony. Czy ważne jest, by faktury były opłacone. Rzecz w tym, że nie ma takiego obowiązku. Podatek naliczony ma charakter kasowy. Traktowany jest jako kwota należna z tytułu dokonania jakiejś czynności. Jest to rozwiązanie zgodne z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta