Najpierw studia, potem zawód
Rynek pracy specjalistów
Najpierw studia, potem zawód
Kim są specjaliści? Jakie mają perspektywy zatrudnienia dziś i w przyszłości osoby wykonujące bardzo wyspecjalizowane prace? Czy pracodawcy wolą zatrudniać pracowników znających się już na czymś, czy raczej szukają ludzi z pewnym potencjałem intelektualnym, skłonnych do wyuczenia się pożądanych umiejętności? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy, zorganizowanego przez redakcję "Rzeczpospolitej" 11 bm. , Forum Pracy.
Rola wykształcenia
Profesor Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych stwierdził, że specjalistą może być każdy pracownik, który posiada wyższe wykształcenie. Dla określenia dziedziny, w jakiej dany pracownik jest specjalistą potrzebna jest dokładna charakterystyka zawodowa -- od posiadanego wykształcenia, poprzez ukończone kursy, zdobyte doświadzczenia zawodowe i posidane umiejętności.
W nomenklaturze międzynarodowej nie ma jednak pojęcia specjalista. Mówi się raczej o profesjonalistach. Liczebność tej grupy, w zależności od kraju, waha się od 10 do 15 proc. , natomiast w przyszłości może liczyć 20-30 proc. , a w przypadku Stanów Zjednoczonych nawet 40 proc.
Rola specjalistów w gospodarce rośnie i będzie rosła, bowiem coraz częściej o bogactwie narodów nie decydują zasoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta