Szansa na życie
Najwięcej kobiet wciąż umiera na raka
Szansa na życie
Rozmowa z dr. Tadeuszem Pieńkowskim, kierownikiem kliniki nowotworów sutka Centrum Onkologii w Warszawie
Polska od lat przoduje w Europie pod względem zachorowalności na raka piersi, będącego główną przyczyną zgonów wśród kobiet cierpiących na chorobę nowotworową. Od kilku lat wiele mówi się na ten temat, prowadzone są kampanie edukacyjne, ale większych efektów nadal nie widać. Co trzeba jeszcze zrobić?
Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na raka sutka. Pod tym względem znacznie wyprzedza nas Wielkie Brytania, Holandia czy kraje skandynawskie. Ale w tych krajach większość chorych zgłasza się do lekarza we wczesnej fazie rozwoju nowotworu. Przeważają pacjentki, u których guz ma najwyżej 2 cm średnicy, a u wielu z nich jest rozpoznawany na podstawie badania mammograficznego. Wydawałoby się, że raka piersi można leczyć skutecznie, gdyż atakuje narząd, który jest łatwo dostępny, w przeciwieństwie do innych nowotworów, np. nerki, trzustki czy żołądka. W Polsce wciąż jednak nie potrafimy uporać się z wczesnym wykrywaniem raka piersi, od czego najbardziej zależy powodzenia leczenia.
Dlaczego? Dobrze znane są przecież metody wczesnej diagnostyki.
Podstawowe znaczenie dla wczesnego rozpoznanie tego typu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta