Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie chcą czytać książki

14 czerwca 1996 | Kultura | IT

Ludzie chcą czytać książki

Rozmowa z dr. Jerzym Majem, kierownikiem Zakładu Bibliotekoznawstwa w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej

Jakie jest polskie bibliotekarstwo AD 1996?

Biedne, i to powoduje u dwóch trzecich bibliotekarzy załamywanie rąk i biadolenie, pozostali próbują przeciwdziałać temu stanowi.

A jak można mu przeciwdziałać?

Między innymi szukając sponsorów, prowadząc zyskowną działalność. Na przykład biblioteka wojewódzka w Olsztynie prowadzi hurtownię, do której przywozi książki prosto od wydawców i sprzedaje 10 proc. taniej od innych; w Gdańsku biblioteka wojewódzka zaproponowała miejscowemu biznesowi wkładanie do wypożyczanych książek ulotek reklamowych, wychodząc ze słusznego założenia, że taka reklama dotrze łatwiej do potencjalnego klienta, bo nie musi on jej kupować wraz z gazetą czy abonamentem telewizyjnym.

Mówi pan o bibliotekach wojewódzkich, czyli finansowanych z budżetu państwa, ale większość z 9500 polskich bibliotek publicznych to placówki wiejskie. Jaka jest ich sytuacja?

Jeszcze trudniejsza. Zgodnie z ustawą samorządową, od 1991 r. gminy prowadzą biblioteki. Wobec masy odziedziczonych potrzeb, często muszą wybierać, na czym zaoszczędzić, aby starczyło na oczyszczalnie czy drogi. I wybierają kulturę. Od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 779

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament