Pomysł na kapitał
Co zostało z holdingu ubezpieczeniowego: Gryf, Hestja, Polonia?
Pomysł na kapitał
Jeszcze w październiku ubiegłego roku do holdingu tworzonego głównie przez dwóch wspólników -- Stanisława Giszczaka i Jacka Latomskiego -- należało ponad siedem procent polskiego rynku ubezpieczeń. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udział ten zmniejszył się blisko trzykrotnie. Dwie z trzech firm grupy nie sprzedają już polis: bydgoski Gryf zbankrutował, natomiast poznańska Hestja jest pod zarządem komisarycznym. Dziś w rękach obu wspólników pozostaje jeszcze trzecia firma holdingu -- łódzka Polonia.
Dziecko senatora
Tworzenie ubezpieczeniowej grupy rozpoczęło się przed ponad 3 laty wraz z upadłością łódzkiej Westy. Jeszcze w połowie 1992 roku były senator Janusz Baranowski był właścicielem trzech towarzystw: dwóch West (majątkowej i życiowej) oraz Polonii. Po ogłoszeniu upadłości pierwszej z nich trafił do więzienia. Dziś Stanisław Giszczak niechętnie wspomina szczegóły przejęcia kontroli nad dorobkiem senatora. Wiadomo tylko, że wraz z Polonią w rękach obu wspólników znalazła się również inna firma Baranowskiego -- Westa Telecommunication SA z Bielska-Białej.
To właśnie w nią zainwestowane zostały później pieniądze mające stanowić zabezpieczenie zobowiązań wobec klientów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta