Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomysł na kapitał

27 czerwca 1996 | Gazeta | AB

Co zostało z holdingu ubezpieczeniowego: Gryf, Hestja, Polonia?

Pomysł na kapitał

Jeszcze w październiku ubiegłego roku do holdingu tworzonego głównie przez dwóch wspólników -- Stanisława Giszczaka i Jacka Latomskiego -- należało ponad siedem procent polskiego rynku ubezpieczeń. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udział ten zmniejszył się blisko trzykrotnie. Dwie z trzech firm grupy nie sprzedają już polis: bydgoski Gryf zbankrutował, natomiast poznańska Hestja jest pod zarządem komisarycznym. Dziś w rękach obu wspólników pozostaje jeszcze trzecia firma holdingu -- łódzka Polonia.

Dziecko senatora

Tworzenie ubezpieczeniowej grupy rozpoczęło się przed ponad 3 laty wraz z upadłością łódzkiej Westy. Jeszcze w połowie 1992 roku były senator Janusz Baranowski był właścicielem trzech towarzystw: dwóch West (majątkowej i życiowej) oraz Polonii. Po ogłoszeniu upadłości pierwszej z nich trafił do więzienia. Dziś Stanisław Giszczak niechętnie wspomina szczegóły przejęcia kontroli nad dorobkiem senatora. Wiadomo tylko, że wraz z Polonią w rękach obu wspólników znalazła się również inna firma Baranowskiego -- Westa Telecommunication SA z Bielska-Białej.

To właśnie w nią zainwestowane zostały później pieniądze mające stanowić zabezpieczenie zobowiązań wobec klientów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 790

Spis treści
Zamów abonament