Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie upominawcze

27 czerwca 1996 | Prawo | ZM

Jak ściągnąć należności z Niemiec

Postępowanie upominawcze

Zbigniew Michałowski

Wierzyciel, któremu nie udało się skłonić niemieckiego dłużnika do zapłaty na drodze polubownej, ma dwie możliwości: postępowanie upominawcze przed sądem (Mahnverfahren) albo normalny proces sądowy. Wyboru musi dokonać sam.

Kryteria wyboru między wniesieniem skargi do sądu a postępowaniem upominawczym są właściwie dosyć jasne. Postępowanie upominawcze jest zalecane tylko wtedy, gdy wierzytelność jest bezsporna i nie ma powodu liczyć się z tym, że dłużnik będzie grał na czas. Jeśli istnieją obawy, że dłużnik będzie zgłaszał jakieś pretensje, nawet jeśli są one bezpodstawne i służą tylko zyskaniu na czasie, trzeba zrezygnować z postępowania upominawczego i natychmiast złożyć skargę w odpowiednim sądzie

Różnice w kosztach

Różnica między kosztami normalnej skargi wniesionej do sądu i następującego po niej procesu a uzyskaniem sądowego nakazu płatniczego w postępowaniu upominawczym jest bardzo duża. Ponadto postępowanie upominawcze trwa krótko, a normalny proces potrafi ciągnąć się latami. Poniżej porównanie kosztów na przykładzie wierzytelności w wysokości 12. 000 DEM.

Złożenie wniosku o wydanie sądowego nakazu zapłaty (Mahnbescheid) w postępowaniu upominawczym nie wymaga udziału adwokata. Wniosek składa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 790

Spis treści
Zamów abonament