Mali przeciwko wielkim
Batalia ozakaz prób z bronią jądrową
Mali przeciwko wielkim
Maria Wągrowska
Dzisiaj, 28 czerwca, upływa termin wynegocjowania przez Genewską Konferencję Rozbrojeniową powszechnego zakazu prób z bronią jądrową. W przeddzień było już jednak wiadomo, że dwuipółroczne rokowania nie doprowadziły do przyjęcia formalnego dokumentu o zakazie. Powiedział o tym przewodniczący delegacji amerykańskiej, Stephan Ledogar. Szansa wynegocjowania porozumienia w kluczowej dla światowego bezpieczeństwa sprawie zmniejszyła się niepomiernie.
Według projektu traktatu zostałyby zabronione głównie wybuchy podziemne, gdyż dokonywanie prób w powietrzu, w przestrzeni kosmicznej i pod wodą jest zakazane już od dłuższego czasu. Nie byłby to zakaz całkowity, ponieważ według ostatniej wersji tekstu porozumienia byłyby dopuszczone tzw. eksplozje na cele pokojowe, jak domagały się tego Chiny. Teraz można już powiedzieć bez ryzyka popełnienia pomyłki, że Genewskiej Konferencji nie uda się wynegocjować tzw. opcji zero.
Po trwającej do czwartku rano sesji przedstawicieli 61 państw, która była ostatnią próbą ratowania traktatu, Jaap Ramaker, ambasador holenderski kierujący pracami Konferencji, musiał przyznać: Znajdujemy się w impasie. Myślał jednak, że jakimś zrządzeniem losu uda się go przezwyciężyć. Ambasador Stanów Zjednoczonych od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta