Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kochać, wierzyć i żyć uczciwie

28 czerwca 1996 | Świat | EK

Jan Paweł II próbował wskazać niemieckim katolikom sposób na przełamanie kryzysu wiary

Kochać, wierzyć i żyć uczciwie

Ewa K. Czaczkowska

Na monumentalnym stadionie, wybudowanym specjalnie na olimpijskie zawody w 1936 roku i chwałę III Rzeszy, tam, gdzie ćwiczyły się w tężyźnie zastępy Hitlerjugend, a führer głosił swe pełne histerii przemówienia, w tym samym miejscu 60 lat później odprawił mszę świętą papież. I w dodatku Polak -- Katrin, młoda protestantka, która tego samego dnia zmężem katolikiem, w ewangelickiej świątyni i przy polsko-niemieckich świadkach ochrzci swojego pierworodnego, nie ma wątpliwości co do wymowy tego wydarzenia. To znak triumfu wiary, ktoś z Polaków doda: i polskości. Ale patrząc z polskiej perspektywy na nie wypełniony po brzegi stadion, na świecące pustkami Pole Marsowe i gwizdy dezaprobaty mieszające się z oklaskami wiernych pod Bramą Brandenburską można mieć wątpliwości przynajmniej co do pierwszej konkluzji.

"Pozdrowienie z Berlina"

Trzyipółmilionowa metropolia, w której mieszka tylko 300 tysięcy katolików, położona w centrum byłej NRD, gdzie 70 procent mieszkańców nie wyznaje żadnej religii, z powodu wizyty papieża nie przybrała odświętnej formy: żadnych plakatów informujących opielgrzymce, papieskich chorągwi, zdjęć. O...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 791

Spis treści
Zamów abonament