Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E- fak turowanie może stać się łatwiejsze

20 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Michał Spychalski

E-faktury nie cieszą się zbytnią popularnością. Ministerstwo Finansów opracowało przepisy, które mają to zmienić

Ich wejście w życie planowane jest na 1 stycznia 2011 r. W chwili oddawania tego dodatku do druku rozporządzenie, które ma określić nowe zasady e-fakturowania, było jeszcze w fazie projektu.

Celem nowych regulacji ma być uproszczenie obrotu fakturami elektronicznymi tak, aby stały się one realną alternatywą dla dokumentów papierowych.

Co istotne, rozporządzenie reguluje jedynie kwestię przesyłania faktur w formie elektronicznej, co pozwoli na przesyłanie w tej formie również faktur wystawionych przez podatników w tradycyjnej wersji papierowej.

Rewolucją na gruncie polskich przepisów jest umożliwienie przesyłania faktur w dowolnym formacie elektronicznym. Odbiorca powinien jednak wyrazić swoją akceptację dla tego sposobu przesyłania faktur.

Przepisy nowego rozporządzenia uzależniają przesyłanie faktur drogą elektroniczną od zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur. Autentyczność pochodzenia oznacza pewność co do tożsamości dostawcy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury, natomiast integralność treści faktur oznacza, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna ona zawierać.

Dla zapewnienia autentyczności i integralności nie będzie już konieczny podpis elektroniczny lub system EDI, projekt rozporządzenia nie wyjaśnia jednak, jakie inne metody mogą być stosowane.

W mojej ocenie wystarczające dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8806

Spis treści

Nieruchomości w regionach

Zamów abonament