Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarcze wstrząsy

12 sierpnia 2011 | Eko+ | Cezary Adamczyk Danuta Walewska
fot. Jim Lee
źródło: AP
fot. Jim Lee
źródło: Rzeczpospolita

Bańka internetowa 2001 roku i kryzys z lat 2007 – 2009 zabrały z najważniejszych światowych giełd niemal 40 bln dol. W wyniku obecnych spadków kapitalizacja największych rynków skurczyła się już o prawie 10 bln dol.

Do tego, że gospodarka światowa rozwija się od kryzysu do kryzysu, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Znacznie trudniej jest zaakceptować to, że są coraz bardziej dotkliwe w skutkach.

Także dla polskiej gospodarki, która – co już wygląda dziś na regułę – jest karana przez inwestorów znacznie bardziej surowo, niż dzieje się to w krajach o podobnej strukturze PKB i porównywalnym zadłużeniu. To cena za status rynku wschodzącego, za jaki zresztą Polska uznawana jest do dziś.

Wszystkie światowe kryzysy finansowe począwszy od załamania azjatyckiego w 1997 roku po obecny szok zadłużeniowy kosztowały inwestorów z giełdy amerykańskiej 16 bln dol. Praktycznie tyle, ile wynosi dziś podniesiony limit zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Jeśli dodać straty innych światowych giełd, z pewnością więcej.

Początki kryzysu azjatyckiego było trudno dostrzec. Region rozwijał się w takim tempie, że świat zieleniał z zazdrości. Pięć najważniejszych krajów regionu:

Tajandia, Malezja, Indonezja i Hongkong, do nich doszlusowała jeszcze Korea Południowa, było przykładami, jak można zwiększać dochody ludności, pożegnać się z analfabetyzmem, poprawić opiekę zdrowotną i królować w eksporcie.

Pod naciskiem społeczności międzynarodowej, głównie USA, na początku lat 90. „tygrysia" piątka zaczęła liberalizować rynki finansowe. Bo szybko rozwijającym się krajom Azji w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9003

Spis treści
Zamów abonament