Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowe pieniądze mają pomóc w przekształceniu szpitali w spółki

12 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Horosz

Samorząd, który nie zdecyduje się na pokrycie straty samodzielnego publicznego ZOZ w trzymiesięcznym terminie, zmuszony będzie do jego likwidacji albo komercjalizacji

Ustawa o działalności leczniczej (uodl), która nadal budzi wiele kontrowersji, weszła w życie już 1 lipca 2011. Jej przepisy umożliwiają bezpośrednie przekształcanie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w kapitałowe spółki handlowe (z o.o. lub akcyjne), czyli ich komercjalizację.

W  trudnej sytuacji finansowej polskiej służby zdrowia – zwłaszcza publicznych szpitali – przekształcenie prowadzących je SPZOZ w spółki (czyli w pewnym uproszczeniu komercjalizacja szpitali) przedstawiane jest przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia jako rozwiązanie optymalne.

Szpital prowadzony przez spółkę miałby być zarządzany lepiej niż prowadzony przez SPZOZ i poprzez efektywniejszą gospodarkę środkami finansowymi – unikać ujemnego wyniku finansowego (choć praktyka pokazuje, że efekty komercjalizacji nie zawsze są tak jednoznaczne).

Nowa ustawa, umożliwiając bezpośrednią komercjalizację szpitali, wprowadza również określone mechanizmy mające „zachęcić” ich właścicieli – zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego – do  podjęcia takiego kroku. Twórcy uodl stanęli przy tym przed niełatwym zadaniem.

Samorządy w większości niezbyt chętnie decydują się na komercjalizację swoich szpitali, w obawie przed  negatywnymi reakcjami społecznymi i reperkusjami politycznymi. Próby takie wywołują z reguły silny opór ze strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9104

Wydanie: 9104

Spis treści
Zamów abonament