Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Staliśmy się przemytnikami

12 grudnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Matylda Młocka
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Rzeczpospolita

Kiedy jechałam przez NRD, to w wielu miejscach wisiały moje zdjęcia z Lechem Wałęsą. Wyglądały jak listy gończe – wspomina w rozmowie z Matyldą Młocką organizatorka transportów pomocy dla Polski w czasie stanu wojennego Krystyna Graef

Na początku grudnia w Warszawie odbyła się premiera filmu „Paczki Solidarności" niemieckiego reżysera Lwa Hohmanna. Opowiada on o paczkach, które Niemcy transportowali do naszego kraju w czasach PRL. Pani jest jedną z jego bohaterek. Kiedy wyjechała pani do Niemiec?

Skończyłam studia medyczne w Łodzi, a potem pojechałam na stypendium do Stanów Zjednoczonych. Tam poznałam chłopaka z Niemiec, za którego wyszłam za mąż. Zamieszkaliśmy w Niemczech, ale cały czas utrzymywałam kontakt ze znajomymi ze studiów. Kiedyś koleżanka, która pracowała w łódzkim szpitalu, opisała mi w liście swoją trudną sytuację. Była zrozpaczona. Pisała, jak ciężko jest pracować na oddziale dziecięcym.

Co panią najbardziej poruszyło?

Pisała, że matki, które po porodzie nie mogą karmić swoich dzieci, myślą o samobójstwie, bo w Polsce nie ma kaszek ani niczego, czym można nakarmić noworodki. Że nie ma wystarczającej ilości lekarstw ani środków czystości. Ta polska lekarka miała do dyspozycji jedną ampułkę leku dla dzieci chorych na cukrzycę. Stawała więc przed dylematem, które z dzieci powinno ją dostać. Zapytałam wtedy sama siebie: kto im pomoże, jeśli nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9104

Wydanie: 9104

Spis treści
Zamów abonament