Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagonka na Albion

12 grudnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Marek Magierowski
autor zdjęcia: Waldemar Kompala
źródło: Rzeczpospolita
„Nie mógłbym wrócić do Londynu i przedstawić propozycji nowego traktatu w parlamencie. Nie mógłbym tego zrobić z czystym sumieniem” – powiedział David Cameron (na zdjęciu w Manchesterze, 5.10.2011 r.)
źródło: AP
„Nie mógłbym wrócić do Londynu i przedstawić propozycji nowego traktatu w parlamencie. Nie mógłbym tego zrobić z czystym sumieniem” – powiedział David Cameron (na zdjęciu w Manchesterze, 5.10.2011 r.)
Czytaj więcej:

Euroentuzjaści poczuli zapewne ulgę, pozbywając się brytyjskiego wrzodu – pisze publicysta

„Nigdy jeszcze Imperialna Wyspa nie była tak wspaniała. Trwa osamotniona na swoim miejscu, a jej wyniosłość podkreśla tylko jej chwałę". (z wstępu do „Krótkiej historii Nowego Brunszwiku", autorstwa Roberta Cooneya, wydanej w 1832 roku)

„W tych ciężkich dniach nasze Matczyne Imperium dumnie izoluje się od reszty Europy". (minister finansów Kanady George Eulas Foster podczas przemówienia w kanadyjskim parlamencie 16 stycznia 1896 roku)

„Takie kraje jak Związek Sowiecki, które zawsze chciały zarządzać całym państwem centralnie, właśnie zrozumiały, iż władzę należy przekazywać w dół i rozpraszać. Tymczasem niektórzy w zjednoczonej Europie najwyraźniej chcieliby pójść w odwrotnym kierunku. To zaiste ironia losu". (premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w trakcie wizyty w Brugii 21 września 1988 roku)

W tych ciężkich dniach tuż po unijnym szczycie w Brukseli Zjednoczone Królestwo znów jest splendidly isolated. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nie uległ naciskom Angeli Merkel oraz Nicolasa Sarkozy'ego i nie zgodził się na nowy traktat UE. Albion został wyautowany.

Prawdopodobnie jako jedyny kraj Unii nie przyłączy się do „paktu" zaproponowanego przez Niemcy i Francję. Wiele wskazuje na to, że prędzej czy później Brytyjczycy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9104

Wydanie: 9104

Spis treści
Zamów abonament