Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki skutek ma fuzja spółek dla rozliczania różnic kursowych

30 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Napierała
źródło: Rzeczpospolita

Ostatnie zmiany w przepisach rzucają nowe światło na to, jak łączenie się spółek może wpływać na sposób ustalania różnic kursowych. Być może zmienią one dotychczasowe stanowisko organów podatkowych

Nowelizacja ustawy o CIT może mianowicie potwierdzać, że spółki, które przejęły inne podmioty, przejęły także ich metodę liczenia różnic kursowych i tym samym nie mają prawa stosować metody wybranej pierwotnie przez siebie.

Z początkiem tego roku do ustawy o CIT został wprowadzony art. 9b ust. 7. Zgodnie z nim w przypadku połączenia, jeżeli podmiot przejmowany stosował rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, to przejmujący ma prawo do rezygnacji z tej metody, niezależnie od upływu czasu jej stosowania (przepis ten dotyczy także podziałów i zakres jego stosowania jest szerszy, ale dla dalszych rozważań nie jest to istotne.

Jeśli przepis przewiduje możliwość rezygnacji z tej metody, to oczywiście wskazany podmiot (spółka przejmująca) musi tę metodę stosować (inaczej nie ma z czego rezygnować). Istnieją dwie możliwości stosowania metody rachunkowej przez spółkę przejmującą:

• spółka ta stosowała już (przed połączeniem) tę metodę,

• spółka ta nie stosowała wcześniej tej metody (stosowała metodę podatkową), ale przejęła ją od podmiotu przejmowanego w związku z połączeniem.

Cel regulacji

Moim zdaniem wprowadzenie możliwości rezygnacji z metody rachunkowej w związku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9144

Wydanie: 9144

Spis treści
Zamów abonament